Practică în Ținutul Pădurenilor, 9-12 mai 2022

În intervalul 9-12 mai 2022 a avut loc o nouă ediție a practicii de planificare teritorială organizată de Centrul de Geografie Regională, la care au participat studenţi ai Facultăţii de Geografie, de la diverse specializări. Locaţia practicii din acest an a fost Ținutul Pădurenilor, suprapus unei zone etnografice omonime. În contextul internaţional pe care l-a traversat populaţia, acela de adaptare la efectele pandemiei de Covid-19, tematica acestei practici a vizat rezilienţa Ținutului Pădurenilor, o rezilienţă deja pusă la încercare o dată cu primele restructurări industriale pe care le-au cunoscut comunităţile locale de aici. 5 proiecte, cu tot atâtea provocări teritoriale precum amenajarea lacului Cinciş, revitalizarea zestrei etnografice din Poieniţa Voinii, destinul marmurei din Munţii Poiana Ruscă, revitalizarea zonei industriale Ghelari, amenajarea furnalului dezafectat din Govăjdia, au reprezentat temele investigate de participanţi.