Practică studenţească în judeţul Arad, 23-27 octombrie 2017

În perioada 23-27 octombrie 2017, sub coordonarea conf. univ. dr. Raularian Rusu, director al Centrului de Geografie Regională, și al asist. univ. dr. Gheorghe Hognogi, s-a desfășurat practica studenților specializării Planificare teritorială din cadrul Facultății de Geografie, an 1, intitulată „Educație ecologică și planificare teritorială în Munții Zărandului și comuna Târnova, județul Arad”. Inițiată ca o introducere în problematica planificării teritoriale, practica s-a dovedit pentru cei 25 studenți participanți ca o oportunitate bună de a lucra în echipă, pe grupuri tematice, de a experimenta o parte din traseele Munților Zărandului și de a realiza o analiză diagnostic pentru cele 6 sate componente ale comunei Târnova, județ Arad (Târnova, Chier, Dud, Agrișu Mare, Drauț, Arăneag).