Practică de specialitate în Ţinutul Ciceului şi Ţara Năsăudului. Tematica: activităţi economice în mediul rural, 2-6 mai 2017

În intervalul 2-6 mai 2017, Centrul de Geografie Regională va organiza o practică de specialitate în Ţara Năsăudului şi Ţinutul Ciceului, două spaţii mentale geografice autentice. Acesta este dedicată studenţilor Facultăţii de Geografie, de la toate nivelurile şi liniile de studiu, indiferent de specializarea urmată, având drept scop aprofundarea cunoştinţelor de bază şi de specialitate obţinute şi asimilarea unor tehnici de lucru sau a unor noi abilităţi. Tematica practicii este dedicată activităţilor economice din mediul rural. Practica de specialitate presupune elaborarea unor proiecte de amenajare teritorială axate pe propunerea unor soluţii concrete de dezvoltare economică a unui anumit areal selectat, care să deservească comunităţile locale implicate.