Planificare teritorială: de la teorie la practică. Studii de caz din Ținutul Pădurenilor

E-BOOK

Planificare teritorială: de la teorie la practică. Studii de caz din Ţinutul Pădurenilor

Coordonatori: Ana-Maria Pop, Gheorghe-Gavrilă Hognogi, Cosmina-Daniela Ursu, Cristian-Emanuel Adorean, Răzvan Bătinaş, Alexandra-Camelia Marian-Potra
Editura: Presa Universitară Clujeană
Anul apariţiei: 2023
Detalii: 134 p., format B5, 40 fig., 10 tabele, ISBN 978-606-37-1741-3

Rezultat al unei practici de planificare teritorială, organizată în Ținutul Pădurenilor, lucrarea de față prezintă soluții de reziliență la unele  provocări cu care se confruntă comunitatea locală, fie că vorbim de depopulare, diluarea tradițiilor, declinul platformelor industriale sau emigrare accentuată a populației. Astfel, cele 5 idei de proiecte propuse – 1. Amenajarea lacului Cinciş, 2. Forme de perpetuare a reperelor identitare din Poieniţa Voinii, 3. Destinul marmurei din Munții Poiana Ruscă. Studii de caz: localitățile Alun și Rușchița, 4. Revitalizarea zonei industriale Ghelari, 5. Amenajarea furnalului din Govăjdia, transformate în articole de sine stătătoare, oferă scenarii de evoluție viabile. Acestea au la bază o argumentare științifică pertinentă, prin consultarea literaturii de specialitate de actualitate și relevantă pentru fiecare temă de proiect, o documentare de teren minuțioasă soldată prin date și informații autentice, dar și obiective și instrumente de lucru specifice unui studiu de planificare teritorială.