Planificare teritorială: de la teorie la practică. Studii de caz din Ţara Haţegului

E-BOOK

Coordonatori: Ana-Maria Pop, Lelia Papp, Gheorghe-Gavrilă Hognogi, Júlia A. Nagy, Alexandra-Camelia Potra
Editura: Risoprint
Anul apariţiei: 2016
Detalii: 108 p., format B5, 23 fig., 96 titluri bibliografice, ISBN 978-973-53-1865-9, eISBN 978-973-53-1866-6

Iniţiat sub forma unei practici de specialitate cu studenţii specializării Planificare teritorială, din cadrul Facultăţii de Geografie a Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, prezentul volum a văzut lumina tiparului ca rezultat al proiectelor elaborate. Arealele de studiu alese s-au calat pe spaţiul regional al Ţării Haţegului, fiecare areal răspunzând unei provocări actuale, fie ea demografică, socio-economică sau environmentală. Cele 5 studii realizate sunt axate pe subiecte ce vizează amenajarea ariilor carstice (Fundătura Ponorului) sau a spaţiilor rurale depopulate (Goteşti) şi valorificarea turistică a patrimoniului cultural (Cetatea Haţegului, Valea râului Alb şi sectorul de cale ferată Băuţar-Subcetate). Cartea se adresează mediului academic, dar şi actorilor locali din domeniul planificării teritoriale.