Primul workshop Danube:Future. Provocări şi oportunităţi privind dezvoltarea durabilă a Regiunii Dunării. Contribuţii la Orizont 2020

Reţeaua Danube:Future a fost dezvoltată începând cu anul 2012, fiind coordonată de Universitatea Alpen-Adria, Klagenfurt, Universitatea din Trieste şi Universitatea de Resurse Naturale şi Ştiinţele Vieţii, Viena, iar ulterior, în 2013, adoptată ca proiect reprezentativ al Strategiei Uniunii Europene pentru regiunea Dunării. Iniţiativele locale, regionale, naţionale şi supranaţionale în cercetarea durabilă interdisciplinară, asociate unor parteneriate stabile cu factorii de decizie din teritoriu, contribuie la dezvoltarea durabilă a Regiunii Dunării. Dezvoltarea durabilă a regiunii Dunării implică elemente ale patrimoniului natural şi cultural, acestea fiind percepute totodată ca oportunitate sau ca provocare. Având drept scop încurajarea ţărilor membre ale regiunii Dunării spre cooperare, în conformitate cu recomandările UE, reţeaua Danube:Future va organiza în aprilie 2015, la sediul Universităţii Alpen-Adria Klagenfurt, primul workshop internaţional privind impactul patrimoniului natural şi cultural pentru dezvoltarea durabilă a regiunii Dunării.