Şcoala Geografică Clujeană la un veac de existenţă

La un secol de la întemeierea Şcolii geografice clujene, Facultatea de Geografie din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, organizează o conferinţă ştiinţifică aniversară, sub genericul Geographia Napocensis. Acest eveniment ştiinţific se va desfăşura în perioada 3-6 octombrie 2019.

Orice persoană interesată de tematica conferinţei se poate înscrie, prin transmiterea unui titlu şi rezumat, până în 2 septembrie 2019, la una din cele trei secţiuni principale propuse: Dinamica şi impactul teritorial al proceselor şi fenomenelor fizico-geografice, Resursele socio-economice şi dezvoltare durabilă, Planificarea, amenajare şi dezvoltare teritorială, cărora li se asociază alte 2 secţiuni complementare: Curriculum şi didactică geografică şi o secţiune dedicată studenţilor. Asociat acestui eveniment, va avea loc şi Simpozionul GIS: Vulnerability and Risk Assessment Using G.I.S.

1919-2019 Geographia Napocensis