Parteneriat transnaţional pentru dezvoltarea bazinului hidrografic Tisa

La începutul anului 2012, în 1 şi 2 februarie 2012, la invitaţia lansată de Centrul pentru Agricultură şi Ştiinţe Economice al Universităţii din Debrecen, Ungaria, privind intenţia de dezvoltare a unui parteneriat ce are drept scop dezvoltarea bazinului hidrografic Tisa, Centrul de Geografie Regională a dat curs prin participarea a doi membri – lector dr. Raularian Rusu şi lector dr. Sorin Filip. Întâlnirea cu ceilalţi reprezentanţi ai instituţiilor de învăţământ şi cercetare prezente, precum dr. Szikura Jószef şi dr. Orosz Ildikó, Colegiul Superior Maghiar Rákoczi Ferenc II din Transcarpatia, Ucraina, dr. Nagy Vilmos, Institutul de Hidrologie al Academiei de Ştiinţe Slovace, Bratislava, Slovacia, dr. Ivánszky Veronika, Universitatea din Novi Sad, Serbia, prof. univ. dr. Sinóros-Szabó Botond, Universitatea din Debrecen, prof. univ. dr. Nagy János, Centrul pentru Agricultură şi Ştiinţe Economice al Universităţii din Debrecen, prof. univ. dr. Baranyi Béla, Academia Maghiară de Ştiinţe, Centrul de Studii Regionale, Institutul Alföld, prof. univ. dr. Dévai György, dr. Nagy Sándor Alex şi prof. univ. dr. Ligetvári Ferenc, Universitatea din Debrecen, Biró Gábor, dr. Nagy István şi Kiss Attila, Centrul de Cercetare şi Dezvoltare a Triplei Frontiere de Est, Mátészalka, Ungaria, a constituit cadrul oportun pentru stabilirea unui acord de parteneriat între ţările situate pe cursul Tisei şi respectiv a elaborării unei strategii comune privind dezvoltarea rurală a bazinului Tisa.