Proiectul „Disparităţi demografice în spaţii rurale” în cadrul cooperării multilaterale AUF-RO

În urma competiţiei de proiecte lansată de Agenţia Universitară a Francofoniei, Centrul de Geografie Regională al Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timişoara, Academia de Studii Economice a Moldovei din Chişinău şi Universitatea din Angers are în derulare, în perioada 16 august 2016 – 16 octombrie 2017, proiectul Disparităţi demografice în spaţii rurale, proiect finanţat prin oferit prin Programul PN III/Subprogramul 3.1. Bilateral/multilateral/Modulul AUF-RO. Gradul de originalitate al proiectului derivă din interdisciplinaritatea parteneriatului creat şi a echipelor de cercetare formate, pe de o parte, dar şi din identificarea, accesul şi transferul unor modele de bune practici din statele partenere spre spaţiul rural românesc, pe de altă parte. Obiectivul general al proiectului constă în elaborarea unui ghid de recomandări privind atenuarea disparităţilor demografice din spaţiile rurale româneşti, axat pe zona Munţilor Poiana Ruscă.

Rezultatele Apelului din data de 12 mai 2016 Programul 3/ Subprogramul 3.1/ Modul AUF-RO

Proiect internaţional tripartit (Ziarul Făclia)