Despre antreprenoriat, leadership şi leadership personal – workshop online cu Cristina Nichita

Comunităţile au nevoie de lideri. Un lider autentic este cel care îşi cunoaşte echipa, care ştie să atragă, să pună în valoare capacitatea şi abilităţile fiecărui membru al echipei, să mobilizeze resurse şi să ghideze efortul comun spre atingerea obiectivelor. Dar pentru a-i cunoaşte pe ceilalţi, un lider trebuie să se cunoască mai întâi pe sine însuşi. Pentru a-i conduce pe alţii, este necesar ca mai întâi să ştie să se conducă pe sine însuşi. Prin urmare, drumul către dezvoltarea abilităţilor de leadership începe cu leadershipul personal.

În data de 29 martie 2023, participanţii la workshopul de leadership şi antreprenoriat destinat studenţilor şi masteranzilor Facultăţii de Geografie au avut-o drept „ghid” în acest demers pe doamna Cristina Nichita. Plecând de exemple personale extrase din experienţele acumulate în cei peste 28 de ani de antreprenoriat, cumulate cu experienţa sa de trainer, coach, speaker, om politic şi fondator al unei iniţiative curajoase de antreprenoriat social, invitata ediţiei din luna martie a Întâlnirilor CGR a adus în atenţia participanţilor diagrama liderului pentru a prezenta cele patru aspecte necesare celor care doresc să se dezvolte pe ei înşişi, dar şi să se implice în dezvoltarea propriilor comunităţi: autocunoaştere, capacitate de imaginare şi planificare, curaj de a trece la acţiune şi stare de prezenţă în activităţile întreprinse. Activităţile practice au inclus exerciţii de autocunoaştere şi analiză, prin care participanţii au învăţat să-şi identifice şi să-şi prioritizeze valorile personale care le dictează alegerile, dar şi să-şi evalueze cele opt arii incluse în testul de identitate Roata Vieţii, conceput de Tony Robbins, binecunoscut pe plan internaţional ca autor, speaker motivaţional şi coach.