„Roşia Montană trebuie să devină un model de dezvoltare durabilă în Europa”

În intervalul 16-19.06.2014, reprezentanţii organizaţiei Europa Nostra şi ai Institutului Băncii Europene de Investiţii au venit în România pentru o misiune de 4 zile, la Roşia Montană, cu ocazia includerii localităţii în programul „The 7 Most Endangered” („Cele mai periclitate 7 situri”, nominalizată de Pro Patrimonio) din Europa. Europa Nostra şi Institutul Băncii Europene de Investiţii colaborează din 2012 la elaborarea programului „7 Most Endagered”, propunându-şi selectarea acelor monumente istorice cu o valoare culturală deosebită, dar care în prezent se află într-o stare accentuată de alterare.

Delegaţia europeană s-a întâlnit în Cluj, Bucureşti şi Roşia Montană cu reprezentanţi ai mediului academic, societăţii civile şi membri ai comunităţii locale implicate în vederea perceperii realităţii din teritoriu şi a găsirii unor soluţii de dezvoltare durabilă a acestei localităţi prin conservarea şi promovarea patrimoniului său natural şi cultural.

În cadrul conferinţei de presă Roșia Montană trebuie să devină un model de dezvoltare durabilă în Europa, din 19 iunie 2014, susţinută în Bucureşti, vicepreședintele Europa Nostra, Costa Carras, a insistat asupra importanţei patrimoniului cultural în istoria unui popor şi necesitatea generaţiilor contemporane de a valorifica moştenirea strămoşilor noştri. În Cluj-Napoca, echipa a avut o serie de întâlniri importante cu membrii comunităţii academice şi ai societăţii civile, la Centrul de Geografie Regională, dar şi cu Preşedintele Ordinului Arhitecţilor din România.

La întâlnirea care a avut loc în 16 iunie 2014, la sediul Centrului de Geografie Regională, au participat John SELL, Vicepreşedinte executiv Europa Nostra (UK), Costa CARRAS, Vicepreşedinte Europa Nostra (Grecia), Guy CLAUSSE, Decan al Institutului Băncii Europene de Investiţii (Luxemburg), Ştefan BÂLICI, membru al Consiliului Europa Nostra şi vicepreşedinte al asociaţiei ARA (România), Maria BERZA, fost membru al Consiliului Europa Nostra şi fost vicepreşedinte executiv al asociaţiei Pro Patrimonio, membru al comitetului consultativ intern al Europa Nostra pentru programul „7 Most Endagered” (România), Mihai GOŢIU, Cornel VÎLCU, Dina VÎLCU, Luminiţa DEJEU, Dragoş OLĂRESCU, membrii ai campaniei „Salvaţi Roşia Montană” (România).

Întâlnirea de lucru avută s-a axat pe următoarele aspecte:

• evidenţierea importanţei programului „7 Most Endangered”, lansat de Europa Nostra, şi a includerii patrimoniului cultural al Roşiei Montane în cadrul acestei iniţiative, punctându-se situaţia delicată în care se află acest sit;
  • sublinierea studiilor ştiinţifice deja realizate, în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, cu precădere iniţiativele generate de Prof. univ. dr. Pompei Cocean – conferinţa internaţională şi volumul Roşia Montană in Universal History (2012);
  • necesitatea creării unei strategii de dezvoltare viabilă a întregii zone, respectiv a Ţării Moţilor, plecându-se de la premisa că o dezvoltare economică nu poate fi vizată în condiţiile excluderii arealului din contextul teritorial regional;
  • necesitatea propunerii unor alternative de dezvoltare ale sitului Roşia Montană, în contrapondere cu exploatările propuse de firma canadiană RMGC, şi exemplificarea de către membrii delegaţiei europene a unor modele de dezvoltare viabile din Grecia sau Italia;
  • posibile surse de finanţare pentru asigurarea realizării strategiei de dezvoltare pentru situl Roşia Montană.

Roşia Montană Mining Landscape in Transylvania, Romania
Roşia Montană Should Become a Model of Sustainable Development in Europe
Europe’s 7 Most Endangered Monuments and Sites Announced (2014) (YouTube)