Lansare de carte: Rivages dʼEurope. Personnalité et avenir d’un continent ouvert

În perioada 17-18.04.2014, aflat pentru a treia oară în România, prof. univ. dr. Jean-Marie Miossec, de la Universitatea Paul Valéry, Montpellier, Franţa, a revenit în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, la invitaţia prof. univ. dr. Pompei Cocean, şi implicit a Facultăţii de Geografie, susţinând cu această ocazie, în faţa studenţilor masteranzi, o prelegere privind tendinţe actuale în dezvoltarea regională mondială. Cu această ocazie, prelegerea a fost însoţită de lansarea cărţii Rivages dʼEurope. Personnalité et avenir d’un continent ouvert, o lucrare apărută la Editura L’Harmattan şi cu o prezentare complexă a geopoliticii continentului european.

Prima vizită în România a prof. Miossec a fost prilejuită de înfiinţarea primului Institut de Studii Regionale din România (2009), deloc hazardat, Domnia sa fiind considerat unul dintre cei mai importanţi regionalişti europeni contemporani, o calificare argumentată de militantismul susţinut de prof. Miossec pentru organizarea administrativă a Franţei pe principii regionaliste.