Dezvoltare teritorială, cu sau fără planificare?

Cea de-a 22-a ediție a Întâlnirilor CGR l-a avut invitat pe prof. univ. dr. Nicolae Popa, cadru didactic al Departamentului de Geografie, Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie de la Universitatea de Vest din Timişoara şi director al Centrului pentru Dezvoltare Regională, Studii Transfrontaliere și Amenajarea Rațională a Teritoriului (CDR-START). Tema dezbătută în cadrul evenimentului s-a axat pe experiența de planificare a geografilor timișoreni. Reținem ideea că atunci când vorbim despre planificare teritorială, sistemele naturale sunt mai reziliente decât cele antropizate, se autoîntrețin și se bazează pe o dezvoltare organică a teritoriului. De asemenea, dezbaterea a punctat câteva reflecții asociate modului în care se realizează acum studiile de planificare teritorială.