Cu o problematică socio-politică din Camerun în Cluj-Napoca, în cadrul Întâlnirilor CGR

Ediția lunii aprilie a Întâlnirilor CGR a găzduit o prezentare susținută de prof. univ. dr. Sergiu Mișcoiu, cadru didactic al Facultăţii de Studii Europene şi director al Centrului de Studii Africane din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai. Documentarea de teren desfășurată în Camerun i-au permis invitatului acestei ediții să expună o parte din rezultatele de cercetare asociate clientelismului african în general și camerunez în mod particular. În pofida celor peste 300 partide locale existente, regimul totalitar al președintelui Paul Biya a generat consolidarea unei rețele clientelare prin intermediul unor elite politico-administrative cunoscute sub denumirea de „creaturi”.

Urmăreşte înregistrarea video: