A 3-a ediţie a Conferinţei internaţionale „Disparităţi Regionale: Tipologie, Impact, Management”, 25-26 octombrie 2008, Cluj-Napoca

Organizatori: Centrul de Geografie Regională al Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, în colaborare cu Centrul de Studiere a Populaţiei al Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca

Aflată sub semnul interdisciplinarităţii, conferinţa a facilitat colaborarea naţională şi internaţională în domeniul cercetării privind impactul disparităţilor regionale, identificarea unor soluţii şi oferirea unor alternative viabile pentru o dezvoltare regională durabilă. La conferinţa ICRD 2008 au participat mai mult de 70 de participanţi din România, UK şi Ungaria şi au fost prezentate mai mult de 50 de lucrări în cadrul a trei secţiuni. Conferinţa a fost marcată de acordarea titlului Doctor Honoris Causa Prof. univ. dr. Marina Todorovič de la Institutul de Geografie „Jovan Cvijić” al Academiei Sârbe de Ştiinţe şi Arte din Belgrad, Serbia.

Conferinţa internaţională Disparităţi Regionale: Tipologie, Impact, Management – Programul conferinţei