Efecte spaţiale pe piaţa asigurărilor private de sănătate din Europa

Importanţa sectorului de asigurări pentru statele europene, indiferent de nivelul lor de dezvoltare, poate fi privită din perspectiva asigurărilor de viață/sănătate, asigurărilor auto și a asigurărilor agricole. Acest demers constituie și provocarea unui proiect de cercetare (PN-III-P1-1.1-TE-2019-0554 – Study of Romanian life insurances in international context: innovation, spatial and behavioral modelling; impact of institutional factors), coordonat de Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul Universității Babeș-Bolyai. Invitata Întâlnirilor CGR din luna noiembrie, conf. univ. dr. Codruța Mare, membră a acestui proiect de cercetare, propune o discuție pe tema asigurărilor private de sănătate din Europa.

Evenimentul se va desfășura joi, 26 noiembrie 2020, ora 11.00, pe platforma Zoom:

Passcode: R4wHpW

Romanian Insurance Market in European Context