Facultatea de Geografie a Universităţii Babeş-Bolyai – gazda unui eveniment ştiinţific dedicat patrimoniului cartografic şi biblioteconomiei digitale

Facultatea de Geografie a Universităţii Babeş-Bolyai organizează, alături de Comisia pentru Digitizarea Patrimoniului Cartografic a Asociaţiei Internaţionale de Cartografie, cea de-a 15-a ediţie a conferinţei anuale a comisiei, cu titlul Digital Approaches to Cartographic Heritage. Conferinţa se va desfăşura în Cluj-Napoca, în intervalul 24-26 septembrie 2020. Acest eveniment va fi organizat împreună cu cea de-a 22-a ediţie a conferinţei Challenges in Modern Map Librarianship a asociaţiei Map & Geoinformation Curators Group – MAGIC. Ambele conferinţe propun participanţilor un program comun de activităţi, cu sesiuni tematice dedicate unor subiecte de interes actuale.

Află mai multe: