Iniţiative de dezvoltare teritorială în Brazilia şi România

În intervalul 25-27 noiembrie 2013, Facultatea de Studii Europene şi Facultatea de Geografie, prin cele două centre, Centrul pentru Studiul Dezvoltării Teritoriale şi Centrul de Geografie Regională, în parteneriat cu Centrul Cultural Brazilian „Casa do Brasil” din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, au prilejuit vizita profesorului Jandir Ferrera de Lima, prorector al Universidade Estadual do Oeste do Paraná (UNIOESTE), Toledo, Brazilia. Licenţiat în Economie la Universitatea din Cruz Alta, Brazilia, cu un masterat în acelaşi domeniu în cadrul Universităţii din Bahia, Brazilia şi doctorat pe Dezvoltare regională, în cadrul Universităţii din Quebec, Chicoutimi, Canada, dl. Jandir Ferrera de Lima este profesor, din 1997, în cadrul UNIOESTE, şi membru al Asociaţiei Internaţionale de Ştiinţe Regionale şi al Centrului de Cercetare de Dezvoltare Teritorială din Canada.

Vizita Domniei sale a constituit o platformă de discuţii pe teme regionale, prin iniţierea unor acorduri de colaborare la nivel instituţional, încurajarea unor schimburi de experienţă a studenţilor la nivel licenţă, aplicarea pe anumite proiecte de cooperare bilaterală România-Brazilia sau publicarea unor materiale ştiinţifice în revistele de profil ale celor două universităţi. În cadrul „Serilor Braziliene”, găzduite pe durata sejurului, dl. Ferrera de Lima a susţinut o prelegere pe tematica dezvoltării teritoriale, Intervenţii în dezvoltarea rurală (în limba franceză), bucurându-se de un feed-back incitant din partea audienţei.

Seri Braziliene la UBB Cluj (monitorulcj.ro)