Aplicaţie de primăvară în Ţara Haţegului cu studenţii Facultăţii de Geografie, 27 aprilie – 2 mai 2015

Aplicaţie de primăvară în Ţara Haţegului cu studenţii Facultăţii de Geografie

În intervalul 27 aprilie – 2 mai 2015, studenţii specializării Planificare teritorială, an II, Facultatea de Geografie, Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, împreună cu o echipă tânără de cercetători ai Centrului de Geografie Regională, au desfăşurat practica de specialitate în Ţara Haţegului. Scopul aplicaţiei a constat în aprofundarea cunoştinţelor de bază şi de specialitate obţinute, concretizate în elaborarea unui plan de amenajare teritorială, utilizarea unor metode de cercetare specifice unor lucrări de planificare şi amenajare teritorială. Practica de specialitate a inclus realizarea a 5 proiecte (Amenajarea sectorului hidrografic Râul Alb, Amenajarea Fundăturii Ponorului, Restaurarea cetăţii regale a Haţegului, Reconstrucţia căii ferate Băuţar-Subcetate, Amenajarea satului Goteşti). Rezultatele celor 5 materiale elaborate vor vedea lumina tiparului, sub forma unui volum, în decursul anului 2016.